Set As Home Page
22 August 2017,Tuesday
HOME PAGE TRNC TURKEY WORLD SOUTH CYPRUS ARCHIVE ABOUT US SERVICES CONTACT LİNKS X
11. ULUSLARARASI LEFKOŞA HALK DANSLARI FESTİVALİ BAŞLADI SANAYİ ODASI, ET ÜRÜNLERİ İMALATINDAN KULLANILMAK ŞARTIYLA İŞLETMELERE BELİRLİ BİR SÜRE “ET HAMMADDESİ” İTHALAT İZNİ VERİLMESİNİ İSTEDİ LEFKOŞA DEVLET HASTANESİ POLİKLİNİKLERİNDE BUGÜNDEN İTİBAREN RANDEVULU DÖNEMİN BAŞLADIĞI BİLDİRİLDİ. EV VEYA CEP TELEFONLARINDAN 1101 VEYA 1102 TUŞLANARAK RANDEVU ALINABİLECEK HAVA SICAKLIĞI İÇ KESİMLERDE 39 DERECEYE KADAR ÇIKACAK... TELSİM'İN TAK KISA MESAJ HABER SERVİSİNE ÜYELİK İÇİN "KAYIT FLASH" YAZIP (8081)E GÖNDERMEK YETERLİ KUZEY KIBRIS TURKCELL'İN TAK KISA MESAJ HABER SERVİSİNE ÜYELİK İÇİN "ABONE TAK" YAZIP (8081)E GÖNDERMEK YETERLİ

ANNE VE BABAYLA İLETİŞİM ÇOCUĞUN GELİŞİMİNİ ETKİLİYOR

Türkiye Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği Genel Başkanı Dr. Cem Keçe, anne ve babanın çocuğuyla sağlıklı iletişim kurmasının önemine dikkati çekerek, ''Özellikle 3 yaşına kadar anne ve babayla kurulan ilişki bireyin kişiliğinin oluşmasına büyük rol oynar'' dedi.
   16 January 2010, Saturday 15:36 Copy text to clipboard        Print

ANNE VE BABAYLA İLETİŞİM ÇOCUĞUN GELİŞİMİNİ ETKİLİYOR

CİNSEL SAĞLIK ENSTİTÜSÜ DERNEĞİ GENEL BAŞKANI KEÇE:
''ÖZELLİKLE 3 YAŞINA KADAR ANNE VE BABAYLA KURULAN
 İLİŞKİ BİREYİN KİŞİLİĞİNİN OLUŞMASINA BÜYÜK ROL OYNAR''

Aydın, 16 Ocak 10 (T.A.K): Türkiye Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği Genel Başkanı Dr. Cem Keçe, anne ve babanın çocuğuyla sağlıklı iletişim kurmasının önemine dikkati çekerek, ''Özellikle 3 yaşına kadar anne ve babayla kurulan ilişki bireyin kişiliğinin oluşmasına büyük rol oynar'' dedi.

Dr. Keçe, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son dönemde çocukların yaşadıkları dramların medyada sıkça yer aldığını söyledi. ''Dayak, taciz, tecavüz, sağlıksız aile ilişkileri, eğitimsizlik ve parasızlığın kurbanının hep çocuklar'' diye konuşan Keçe, ''Aile, Türk toplumunun en temel ve önemli değerlerinden biridir. Ruh sağlığı yerinde ve mutlu nesiller yetiştirebilmek için sağlıklı aile ilişkileri önemlidir'' diye konuştu.

Ailenin toplumun temel direği olduğunu vurgulayan Cem Keçe, şöyle devam etti:

''Ne yazık ki, anne-baba olmak çok kolay bir şey olarak algılanıyor. Aslında dünyadaki en zor meslek annelik ve babalıktır. Çünkü anne-babanın sorumluluğu bir insan yetiştirmektir. Ancak çoğumuz bunun ne kadar önemli bir görev olduğunun farkında değiliz. Çocukluk dönemi aslında insanın hayatındaki en önemli dönemdir, özellikle 3 yaşına kadar anne ve babayla kurulan ilişki bireyin kişiliğinin oluşmasına büyük rol oynar. Birey kendisine, hayata, dünyaya, geleceğe ve çevresindeki insanlara karşı güvenli ya da güvensiz bir bakış açısı geliştirir ve bu tüm hayatını etkiler. Bu nedenle özellikle 3 yaşına kadar olan dönemde, cinsel kimliğin oluştuğu 3-5 yaş arasındaki dönemde ve daha sonra da ergenlik döneminde çocuğun anne-babayla kurduğu iletişim çok önemlidir.''

Çocuğun sağlıklı iletişimin olduğu, anne-babanın birbirine yakınlık ve sevgi gösterdiği, sağlıklı rol modellerinin bulunduğu ortamda büyümesi halinde gelecekte çevresiyle daha olumlu ilişkiler kurabileceğini anlatan Keçe, ''Bu nedenle aslında eşler anne-baba olma kararı aldıklarında bunun için eğitim almalı. Bana göre ülkemizde anne baba okulları kurulmalıdır'' diye konuştu.

''ÇOCUK AİLE İÇİNDE BİRÇOK TRAVMA YAŞAR''

Çocukluk travmalarının, insanın gelecekteki yaşantısında önemli rol oynadığını bildiren Keçe, şunları kaydetti:

''Sağlıklı bir aile yaşantısı içinde büyümeyen çocuklarda hem kendilerine hem de dünyaya karşı güvensizlik gelişiyor, bu ileride iş yaşantısından evlilik yaşantısına kadar birçok şeyi etkiliyor. Çocuklar aile içinde birçok travmaya maruz kalabiliyor. Özellikle anne-baba tarafından koşullu sevilme, değer görmeme, ihmal edilme, sürekli yetersizliğin ve beceriksizliğin vurgulanması çocuğun öz güveninin ve öz saygısının gelişmesini engelliyor. Ayrıca aşağılanma, dayak, yakın akrabalar ya da tanıdık, güvenilen birinin tacizine ya da tecavüzüne uğrama da oldukça yaygın.''

Çocuk sahibi olmanın önemli bir karar olduğuna işaret eden Keçe, ''Tam anlamıyla aile olmak için gerçekten istedikleri için çocuk sahibi olan çiftlerin yanı sıra çocuğu iyi gitmeyen evliliği kurtarma aracı olarak gören, akrabaların baskısı yüzünden hazır olmadığı halde doğurmak zorunda kalan çiftlere de bugün sıkça rastlıyoruz'' dedi.

''ŞARTLAR NE OLURSA OLSUN ÇOCUK İLGİ VE SEVGİ BEKLER''

Eğitimsizlik ve ekonomik sorunların da önce çocukları etkilediğine işaret eden Keçe, ailenin ekonomik durumunun çocuğun sağlıksız koşularda bakılmasına ve eğitim imkanlarından yoksun kalmasına neden olabildiğini söyledi.

Cem Keçe, şunları kaydetti:

''Bakacak imkanı olmadığı halde fazla çocuk sahibi olan ailelerin ilgilenmediği çocuklar, tüm vaktini dışarıda geçiriyor, küçük yaşta çalışmaya zorlanıyor ya da uygunsuz arkadaşlar edinebiliyor. Hayat şartları bazen bizleri zorlayabiliyor ancak şartlar ne olursa olsun çocuklarımızın bizden ilgi ve sevgi beklediğini unutmayalım.''

(AA/ÖZ/CAN)

   3603 Hits Copy text to clipboard        Print
Other TURKEY News
KERKÜK'TE BOMBALI SALDIRI: 1 ÖLÜ, 2 YARALI
© 2009 TAK
All rights reserved.
Do not copy anything without permission.
All third party links open as a new window.
TAK does not get any responsibility for thirth party links.
Last Digital
Haber Otomasyonu
Technology by:
                     
Dýþarýya white_link Last Digital