Set As Home Page
21 September 2017,Thursday
HOME PAGE TRNC TURKEY WORLD SOUTH CYPRUS ARCHIVE ABOUT US SERVICES CONTACT LİNKS X
AB MÜKTESEBATINA GÖRE OLUŞTURULAN MESLEK STANDARTLARI KKTC’DE DE KULLANILACAK BU AMAÇLA BUGÜN ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI İLE MİLLİ EĞİTİM VE KÜLTÜR BAKANLIĞI ARASINDA PROTOKOL İMZALANIYOR CUMHURBAŞKANI AKINCI NEW YORK'TA TEMASLARINI SÜRDÜRÜYOR TELSİM'İN TAK KISA MESAJ HABER SERVİSİNE ÜYELİK İÇİN "KAYIT FLASH" YAZIP (8081)E GÖNDERMEK YETERLİ KUZEY KIBRIS TURKCELL'İN TAK KISA MESAJ HABER SERVİSİNE ÜYELİK İÇİN "ABONE TAK" YAZIP (8081)E GÖNDERMEK YETERLİ

KTOEÖS: “DAÜ ZARAR EDİYOR GEREKÇESİYLE BAZI BÖLÜMLERİNİN KAPATILMASI ÜLKEDE SİYASETİN İFLASIDIR”

KTOEÖS Başkanı Adnan Eraslan, “DAÜ zarar ediyor gerekçesiyle bazı bölümlerinin  kapatılmasının  ülkede siyasetin iflası olduğunu” ileri sürdü.
   9 January 2010, Saturday 11:36 Copy text to clipboard        Print


KTOEÖS: “DAÜ ZARAR EDİYOR GEREKÇESİYLE BAZI BÖLÜMLERİNİN    KAPATILMASI ÜLKEDE SİYASETİN İFLASIDIR”

Lefkoşa, 9 Ocak 10  (T.A.K.): KTOEÖS Başkanı Adnan Eraslan, “DAÜ zarar ediyor gerekçesiyle bazı bölümlerinin  kapatılmasının  ülkede siyasetin iflası olduğunu” ileri sürdü.

Eraslan, DAÜ’nün “ ticarethane değil; ilim irfan yuvası ve Kıbrıs Türkünün dünyaya açılan bir penceresi olduğunu” belirterek,  “Üniversiteler bu yönüyle ön plana çıkarılmalı” dedi.

Eraslan, yazılı açıklamasında, Doğu Akdeniz Üniversite’sinin geldiği durumdan öğretim görevlileri ve çalışanların  değil siyasetçilerin sorumlu tutulması gerektiğini dile getirerek, “Bilim ve demokrasinin yuvası olması gereken üniversitelere siyaseti sokacaksın, her hükümet değişince mütevelli heyetlerine partilileri alıp üniversiteyi yöneteceksin, bahçeye bakmak için bahçıvan, bahçıvana bakmak için baş bahçıvan alacaksın sonra da bütçe çöktü diye bölüm kapatacaksın. Yazıklar, yazıklar bin kere yazıklar olsun. Ey siyasiler bu tablodan utanın. Utanın ki bir daha böyle hatalar yapmayın…” ifadelerini kullandı.

Eraslan, 21. yüzyılda dünyadaki eğitim sistemlerinin  altın çağını yaşadığı, Almanya v.b. ülkelerde yüksek öğrenimin parasız olduğunu belirterek, “Üniversiteler ülkesi iddiası bulunan bu ülkede içine düştüğümüz duruma gülmek mi ağlamak mı gerekir bilemiyoruz” dedi.

Hiçbir akademik formasyonu bulunmayan partililerin vakıf mütevelli heyetine atandığını ve bir çok alanda kendini kanıtlamış profesör, doçent v.b akademisyenlerin  kapı dışarı edildiğini öne süren Eraslan, “Yani arabaları atların önüne koyacaksınız ve bu kervanın ilerlemesini bekleyeceksiniz”  diye devam etti.   

“BIRAKIN MÜTEVELLİ HEYETLERİNİ KENDİLERİ SEÇSİN”

 Eraslan açıklamasında şunları kaydetti:
“Neymiş, DAÜ zarar ediyormuş. Peki zarar ediyorsa öğretim görevlilerinin ne suçu var, çalışanların ne suçu var. Sizin siyasetçiler olarak suçunuz yok mu? Neden DAÜ yönetimini partililerinize veriyorsunuz. Neden siyaseti buraya bulaştırıyorsunuz. Bırakınız mütevelli heyetini kendileri seçsin.”

Eraslan, “ama siyasetçiler kendi suçlarını örtmek için suçlu sanki çalışanlarmış gibi okulun bazı bölümlerini kapatma kararı alabiliyorlar. Aslında pek yakında tüm okulu kapatıp karlı bir duruma da geçebilirler. Hatta ve hatta ilk, orta ve liselerimiz de kar etmediği için bu okullarımızı da kapatabilirler...  KTOEÖS olarak bu çirkin anlayışı protesto eder, DAÜ’lü kardeşlerimize dayanışmamızı iletiriz.” İfadelerini kullandı.

(ÖK/HAK)

 

   2499 Hits Copy text to clipboard        Print
Other TRNC News
ENGELLİ REHABİLİTASYON MERKEZİ GENÇLERİ BEYARMUDU’NU ZİYARET ETTİ
RESORT OCCUPANCY AT 85 PERCENT DESPITE SANCTIONS IMPOSED ON TRNC
KTOEÖS YARIN HEM GREV HEM EYLEM YAPACAK
İKTİSAT BANKASI’NIN BİR ÇALIŞANI HIRSIZLIK SUÇU İDDİASIYLA TUTUKLANDI
GİRNE BELEDİYESİ TÜRK SANAT MÜZİĞİ TOPLULUĞUNDAN "SEVGİ FASLI" KONSERİ
CUMHURBAŞKANLIĞI SÖZCÜSÜ ERÇAKICA’NIN BRİFİNGİ (4)
DEV-İŞ SEL FELAKETZELERİNE ÜYELERİNDEN KESİNTİ YAPACAK
GAZETECİLER BİRLİĞİ, ERHÜRMAN’I KONUK EDECEK
GÜZELYURT’TA SEL FELAKETİ…
DR. FAZIL KÜÇÜK’ÜN 26. ÖLÜM YILDÖNÜMÜ…
© 2009 TAK
All rights reserved.
Do not copy anything without permission.
All third party links open as a new window.
TAK does not get any responsibility for thirth party links.
Last Digital
Haber Otomasyonu
Technology by:
                     
Dýþarýya white_link Last Digital