Set As Home Page
21 September 2017,Thursday
HOME PAGE TRNC TURKEY WORLD SOUTH CYPRUS ARCHIVE ABOUT US SERVICES CONTACT LİNKS X
AB MÜKTESEBATINA GÖRE OLUŞTURULAN MESLEK STANDARTLARI KKTC’DE DE KULLANILACAK BU AMAÇLA BUGÜN ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI İLE MİLLİ EĞİTİM VE KÜLTÜR BAKANLIĞI ARASINDA PROTOKOL İMZALANIYOR CUMHURBAŞKANI AKINCI NEW YORK'TA TEMASLARINI SÜRDÜRÜYOR TELSİM'İN TAK KISA MESAJ HABER SERVİSİNE ÜYELİK İÇİN "KAYIT FLASH" YAZIP (8081)E GÖNDERMEK YETERLİ KUZEY KIBRIS TURKCELL'İN TAK KISA MESAJ HABER SERVİSİNE ÜYELİK İÇİN "ABONE TAK" YAZIP (8081)E GÖNDERMEK YETERLİ

DR. FAZIL KÜÇÜK’ÜN 26. ÖLÜM YILDÖNÜMÜ…

Kıbrıs Türk Halkının Özgürlük Mücadelesi Lideri Dr. Fazıl Küçük’ün Turunçlu köyünde yaptırılan büstü Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf R. Denktaş’ın da katıldığı törenle açıldı.
   15 January 2010, Friday 15:58 Copy text to clipboard        Print

DR. FAZIL KÜÇÜK’ÜN 26. ÖLÜM YILDÖNÜMÜ…

TURUNÇLU’DA DİKİLEN BÜST TÖRENLE AÇILDI

TALAT: “DR. KÜÇÜK ANITLARININ HER YERDE BULUNMASI 
YÜKÜMLÜLÜKTÜR”

Lefkoşa, 15 Ocak 10 (T.A.K): Kıbrıs Türk Halkının Özgürlük Mücadelesi Lideri Dr. Fazıl Küçük’ün Turunçlu köyünde yaptırılan büstü Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf R. Denktaş’ın da katıldığı törenle açıldı.

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Dr. Küçük anıtlarının her yerde bulunmasının manevi yükümlülük olduğunu, bu konuda yasal düzenleme de gerektiğini vurguladı.

Küçük’ün halkla bütünleşmiş kişiliğinin kendisini “lider” yaptığını anlatan Talat, teknolojik imkansızlıklara rağmen gezerek, toplu ortamlara girerek ve gazetesini kullanarak bunu başardığını kaydetti.

“Bugün Kıbrıs Türkünün sevgiyle andığı Dr. Fazıl Küçük yaşıyor ve bundan sonra da yaşamaya devam edecek” diyen Talat, Dr. Küçük’ün özgürlük mücadelesinin bugünlere gelmesinde çok önemli görevler üstlendiğini de hatırlattı.

Kıbrıs Türklerinin kadın-erkek eşitliği ile birlikte, laik bir ortamda yaşaması için elinden geleni yapan Küçük’ün, gazetesini de mücadelenin başarıya ulaşması için bir araç olarak kullandığını söyleyen Talat, Türkiye’de yer yer tepkilerle karşılanan Atatürk ilke ve inkılaplarının Kıbrıs’ta uygulanmasındaki yumuşak geçişin Küçük ve Kıbrıslı Türk aydınlar sayesinde olduğunu ifade etti.

Talat, Kıbrıs sorununun çözümü konusundaki çalışmalarda da Dr. Küçük’ün katkısının unutulmayacağını kaydederek, Dr. Fazıl Küçük müzesinde yer alan “Türkiye desteği olmadan başarılı olmak mümkün değil” yönündeki söze de atıfta bulundu.

Talat “Türkiye ekonomik anlamda da Kıbrıs Türkü’nü diri tutmakta, aynı zamanda müzakereler Türkiye’nin desteğiyle sürmektedir...Uluslararası alanda bize verdiği destek olmazsa biz bu mücadeleyi sürdüremeyiz” şeklinde konuştu.

ANITTEPE’DEN BAKTIĞINDA….

Vadili Belediye Başkanı Şahin Sapsızoğlu da konuşmasında, Atatürk ilke ve inkılaplarını kendisine ilke edinmiş bir lider olan Dr. Küçük’ün devlet adamlığı yanında hekimliği ile önder olup, Kıbrıs Türk halkının Helenizm’e teslim olmamasını sağladığını kaydetti.

Sapsızoğlu, “Eğer Anıttepe’den baktığında ‘işte benim istediğim KKTC’ diyebiliyorsa ne mutlu bize” şeklinde konuştu.

Turunçlu Muhtarı Mahmut Erdoğdu da, Dr. Küçük’ün liderlik vasıflarını övdü.

Erdoğdu, Turunçlu’nun küçük bir köy olmasına rağmen büst açılışını gerçekleştirdiğine işaret ederek, “Darısı diğer köylerimizin başına” dedi ve katkıda bulunanlara teşekkür etti.

Törene 28. Mekanize Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral Berkay Turgut, Dr. Fazıl Küçük’ün eşi Süheyla Küçük, oğlu Mehmet Küçük ve Gazimağusa Kaymakamı Beran Bertuğ da katıldı.

(RU/GÜR) FOTOĞRAFLI

   3938 Hits Copy text to clipboard        Print
Other TRNC News
ENGELLİ REHABİLİTASYON MERKEZİ GENÇLERİ BEYARMUDU’NU ZİYARET ETTİ
RESORT OCCUPANCY AT 85 PERCENT DESPITE SANCTIONS IMPOSED ON TRNC
KTOEÖS YARIN HEM GREV HEM EYLEM YAPACAK
İKTİSAT BANKASI’NIN BİR ÇALIŞANI HIRSIZLIK SUÇU İDDİASIYLA TUTUKLANDI
GİRNE BELEDİYESİ TÜRK SANAT MÜZİĞİ TOPLULUĞUNDAN "SEVGİ FASLI" KONSERİ
CUMHURBAŞKANLIĞI SÖZCÜSÜ ERÇAKICA’NIN BRİFİNGİ (4)
DEV-İŞ SEL FELAKETZELERİNE ÜYELERİNDEN KESİNTİ YAPACAK
GAZETECİLER BİRLİĞİ, ERHÜRMAN’I KONUK EDECEK
GÜZELYURT’TA SEL FELAKETİ…
KIBRIS MÜZAKERELERİ…
© 2009 TAK
All rights reserved.
Do not copy anything without permission.
All third party links open as a new window.
TAK does not get any responsibility for thirth party links.
Last Digital
Haber Otomasyonu
Technology by:
                     
Dýþarýya white_link Last Digital