Set As Home Page
21 September 2017,Thursday
HOME PAGE TRNC TURKEY WORLD SOUTH CYPRUS ARCHIVE ABOUT US SERVICES CONTACT LİNKS X
AB MÜKTESEBATINA GÖRE OLUŞTURULAN MESLEK STANDARTLARI KKTC’DE DE KULLANILACAK BU AMAÇLA BUGÜN ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI İLE MİLLİ EĞİTİM VE KÜLTÜR BAKANLIĞI ARASINDA PROTOKOL İMZALANIYOR CUMHURBAŞKANI AKINCI NEW YORK'TA TEMASLARINI SÜRDÜRÜYOR TELSİM'İN TAK KISA MESAJ HABER SERVİSİNE ÜYELİK İÇİN "KAYIT FLASH" YAZIP (8081)E GÖNDERMEK YETERLİ KUZEY KIBRIS TURKCELL'İN TAK KISA MESAJ HABER SERVİSİNE ÜYELİK İÇİN "ABONE TAK" YAZIP (8081)E GÖNDERMEK YETERLİ

GÜZELYURT’TA SEL FELAKETİ…

KKTC dün gece, tarihinde ender görülmüş bir felaket yaşadı. Gün boyu Lefkoşa’da bazı bölgeler yağmur sularına teslim olurken, korkunç haber gece geldi ve Güzelyurt sular altında kaldı. Dün sabah saatlerinde başlayan ve akşama kadar aralıksız devam eden yağışların ardından, Güney Kıbrıs’taki barajların dolup taşması veya kapaklarının kontrolsüz açılması nedeniyle kent gece karanlığında doğaya teslim oldu. Büyük maddi hasarın yaşandığı kentte can kaybı olmaması en büyük teselli kaynağı oldu.

   19 January 2010, Tuesday 16:59 Copy text to clipboard        Print

GÜZELYURT’TA SEL FELAKETİ…

ŞİDDETLİ YAĞMURUN ARDINDAN BARAJLARIN DA TAŞMASIYLA
BÖLGE SU ALTINDA KALDI

BÜYÜK MADDİ HASARIN MEYDANA GELDİĞİ SEL FELAKETİNDE, CAN KAYBI OLMAMASI EN BÜYÜK TESELLİ
 

EVLERİ SU BASTI, ARABALAR SÜRÜKLENDİ…İNSANLAR 
MAHSUR KALDI…GECE BOYUNCA CAMİ MİKROFONLARINDAN 
ÇAĞRI YAPILDI

BM KANALIYLA RUM TARAFIYLA TEMAS KURULDU, BARAJLARLA
İLGİLİ ÖNLEM İSTENDİ

BÖLGEDEKİ OKULLAR BUGÜN TATİL…UBP PARTİ MECLİSİ
TOPLANTISI ERTELENDİ

LEFKOŞA’DA DA SANAYİ BÖLGESİ, KERMİYA VE DEVPA ÖNÜ 
SULAR ALTINDA KALDI…YOLLAR TRAFİĞE KAPANDI

 

Lefkoşa, 19 Ocak 10 (T.A.K.): KKTC dün gece, tarihinde ender görülmüş bir felaket yaşadı. Gün boyu Lefkoşa’da bazı bölgeler yağmur sularına teslim olurken, korkunç haber gece geldi ve Güzelyurt sular altında kaldı. Dün sabah saatlerinde başlayan ve akşama kadar aralıksız devam eden yağışların ardından, Güney Kıbrıs’taki barajların dolup taşması veya kapaklarının kontrolsüz açılması nedeniyle kent gece karanlığında doğaya teslim oldu. Büyük maddi hasarın yaşandığı kentte can kaybı olmaması en büyük teselli kaynağı oldu.

Saat 21.00 civarında kenti aniden basan sel, Bostancı’dan Güzelyurt’a kenti yaklaşık 5-6 saat süreyle teslim aldı. Yollar kapandı, insanlar evlerinde mahsur kaldı, birçok ev ve dükkanı su bastı, araçlar sürüklendi, direkler devrildi, hayvanlar telef oldu, köprüler yıkıldı.

Gece boyunca Belediye Başkanı Mahmut Özçınar’ın yardım çağrısı televizyon ekranlarına yansırken, ilgili tüm birimler, askeri birlikler, itfaiye, sivil savunma ve polis yanında vatandaşlar da bölgesi için seferber oldu.

Bölgede ikamet eden bakanlar yanında kabinenin ilgili diğer bakanlarından bazıları da askeri araçlar ve ciplerle bölgeye ulaşırken, felaketin önlenmesi için gece yarısı Karkot deresinin kapakları açıldı. Dere kapaklarının açılmasıyla kentte daha büyük felaket önlenirken, tüm kenti işgal eden suların çekilmesiyle hasarın bu sabahtan itibaren ortaya çıkması bekleniyor.

MİNARELERDEN UYARILAR YAPILDI

Gece boyunca cami mikrofonlarından vatandaşlara sürekli uyumama ve yüksek yerlere çıkma çağrısı yapılırken, büyük panik yaşayan vatandaşlar ulaşabildikleri her yerden ve televizyonlara bağlanarak imdat çağrısı yaptılar.

KTBK ZIRHLI PERSONEL TAŞIYICILARIYLA HAZIR BEKLEDİ

Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri ise gece boyunca durumu takip etti ve ihtiyaç duyulması halinde zırhlı personel taşıyıcılarını hazır tuttu.

SABAHA DOĞRU KONTROL ALTINA ALINDI

Sabah saatlerine doğru suların dere yataklarına yönlendirilmesi ve denize akmasının sağlanmasının ardından bölgedeki durum kontrol altına alındı.

YARALAR SARILACAK

Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Başbakan Derviş Eroğlu da dün gece televizyon kanalları aracılığıyla vatandaşlara geçmiş olsun dileklerinde bulundular.  Başbakan Derviş Eroğlu, "Şimdi yaraları sarma zamanı" diyerek, önceliğin yaşanan felaket sonrasında ortaya çıkan durumda yaraların sarılması olduğunu söyledi.

UBP’nin Cumhurbaşkanlığı adayının açıklanacağı bugünkü Parti Meclisi toplantısının iptal edildiği açıklandı.

OKULLAR TATİL

Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst ise gece yarısı yaptığı açıklamada, Güzelyurt ilçesindeki okulların bugün bir günlüğüne tatil edildiğini açıkladı.
  

LEFKOŞA’DA SANAYİ BÖLGESİ DE SULAR ALTINDA

Lefkoşa’da da dün başta Girne yolu ve Dr. Fazıl Küçük Caddesi olmak üzere bazı yolların kapanmasına,  Sanayi Bölgesi’nin ve Kermiya’nın sular altında kalmasına neden olan yağışlı havanın etkisini azaltarak hafta sonuna kadar devam etmesi bekleniyor.

Bazı bakanların inceleme yaptığı Güzelyurt ve Lefkoşa’nın bir kısmında sel felaketinin neden olduğu hasarın bugün ilgili birimlerce belirlenmesi bekleniyor.

(GÜR/CAN)  FOTOĞRAFLI

   3707 Hits Copy text to clipboard        Print
Other TRNC News
ENGELLİ REHABİLİTASYON MERKEZİ GENÇLERİ BEYARMUDU’NU ZİYARET ETTİ
RESORT OCCUPANCY AT 85 PERCENT DESPITE SANCTIONS IMPOSED ON TRNC
KTOEÖS YARIN HEM GREV HEM EYLEM YAPACAK
İKTİSAT BANKASI’NIN BİR ÇALIŞANI HIRSIZLIK SUÇU İDDİASIYLA TUTUKLANDI
GİRNE BELEDİYESİ TÜRK SANAT MÜZİĞİ TOPLULUĞUNDAN "SEVGİ FASLI" KONSERİ
CUMHURBAŞKANLIĞI SÖZCÜSÜ ERÇAKICA’NIN BRİFİNGİ (4)
DEV-İŞ SEL FELAKETZELERİNE ÜYELERİNDEN KESİNTİ YAPACAK
GAZETECİLER BİRLİĞİ, ERHÜRMAN’I KONUK EDECEK
DR. FAZIL KÜÇÜK’ÜN 26. ÖLÜM YILDÖNÜMÜ…
KIBRIS MÜZAKERELERİ…
© 2009 TAK
All rights reserved.
Do not copy anything without permission.
All third party links open as a new window.
TAK does not get any responsibility for thirth party links.
Last Digital
Haber Otomasyonu
Technology by:
                     
Dýþarýya white_link Last Digital