Set As Home Page
22 August 2017,Tuesday
HOME PAGE TRNC TURKEY WORLD SOUTH CYPRUS ARCHIVE ABOUT US SERVICES CONTACT LİNKS X
11. ULUSLARARASI LEFKOŞA HALK DANSLARI FESTİVALİ BAŞLADI SANAYİ ODASI, ET ÜRÜNLERİ İMALATINDAN KULLANILMAK ŞARTIYLA İŞLETMELERE BELİRLİ BİR SÜRE “ET HAMMADDESİ” İTHALAT İZNİ VERİLMESİNİ İSTEDİ LEFKOŞA DEVLET HASTANESİ POLİKLİNİKLERİNDE BUGÜNDEN İTİBAREN RANDEVULU DÖNEMİN BAŞLADIĞI BİLDİRİLDİ. EV VEYA CEP TELEFONLARINDAN 1101 VEYA 1102 TUŞLANARAK RANDEVU ALINABİLECEK HAVA SICAKLIĞI İÇ KESİMLERDE 39 DERECEYE KADAR ÇIKACAK... TELSİM'İN TAK KISA MESAJ HABER SERVİSİNE ÜYELİK İÇİN "KAYIT FLASH" YAZIP (8081)E GÖNDERMEK YETERLİ KUZEY KIBRIS TURKCELL'İN TAK KISA MESAJ HABER SERVİSİNE ÜYELİK İÇİN "ABONE TAK" YAZIP (8081)E GÖNDERMEK YETERLİ

CUMHURBAŞKANLIĞI SÖZCÜSÜ ERÇAKICA’NIN BRİFİNGİ (4)

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Hasan Erçakıca, Kıbrıs sorununun Kıbrıslı Türkler için olduğu kadar Rumlar için de mutlaka çözümlenmesi gereken bir sorun olduğunu belirterek, bunun vizyon sahibi Rum liderlerce de görülebildiğini söyledi.
   26 January 2010, Tuesday 15:45 Copy text to clipboard        Print

CUMHURBAŞKANLIĞI SÖZCÜSÜ ERÇAKICA’NIN BRİFİNGİ (4)

“KIBRIS SORUNU KIBRISLI TÜRKLER İÇİN OLDUĞU KADAR RUMLAR 
İÇİN DE MUTLAKA ÇÖZÜMLENMESİ GEREKEN BİR SORUN”

“MÜZAKERELERDE RUM TARAFININ TUTUMU, SORUNU DERİNLEMESİNE ELE  ALMAYA SEMPATİYLE BAKMADIKLARINI GÖSTERİYOR”

Lefkoşa, 26 Ocak 10 (T.A.K.): Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Hasan Erçakıca, Kıbrıs sorununun Kıbrıslı Türkler için olduğu kadar Rumlar için de mutlaka çözümlenmesi gereken bir sorun olduğunu belirterek, bunun vizyon sahibi Rum liderlerce de görülebildiğini söyledi.

Erçakıca, müzakerelerdeki verilerin Kıbrıs Rum tarafının adil ve acil bir çözümden yana olmadığını gösterdiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Erçakıca, bugünkü brifinginde bir soru üzerine, müzakerelerde Kıbrıs Rum tarafının tutumunun, sorunun derinlemesine el alınmasına fazla sempatiyle bakmadıklarını gösterdiğini belirtti.

“MUTLAKA ÇÖZÜMLENMESİ GEREKEN BİR SORUN”

Verilerin Rum tarafının adil ve acil bir çözümden yana olmadığını gösterdiğini, bunun da kendilerini hem üzdüğünü hem de Kıbrıs Türk tarafına tutumunu buna göre belirleme zorunluluğunu dayattığını söyleyen Erçakıca, “Biz tam tersini istiyoruz:

Yani Kıbrıs sorunu mutlaka çözümlenmesi gereken bir sorundur. Bu Kıbrıslı Türkler için gerekli olduğu kadar Kıbrıslı Rumlar için de gereklidir” diye konuştu.

Erçakıca, vizyon sahibi liderlerin Rum tarafının ekonomik ve siyasi durumunun sürdürülebilir olmadığını tahmin edebildiğini kaydetti.

Erçakıca, bölgedeki tüm sorunlar çözülürken Kıbrıs sorununun çözümsüz kalmasının veya çözümsüzlüğün bedelinin sadece Kıbrıslı Türklere ödettirilmesinin daha ne kadar sürebileceğini sordu.

“YÜZ TANE, BİN TANE ORAMS YARATAMAZSINIZ

Orams kararıyla bir yandan sevinç çığlıkları atılırken bir yandan da uyarılar geldiğini ifade eden Hasan Erçakıca, şöyle konuştu:

“Yüz tane, bin tane Orams yaratamazsınız.

Kolay değil.

Üstelik bunun siyasi yansımaları belki de Kıbrıs sorununun çözümsüzlüğünün kalıcılaşması, adanın bölünmüşlüğünün kalıcılaşması gibi sonuçlara da neden olabilir.

Yani Kıbrıs Rum tarafının tutumu, Kıbrıs Rum halkının çıkarlarına da uygun değil.

Kıbrıs Türk tarafının çözümden yana çabaları, bütün dünyanın ve Kıbrıs Rum halkının da bunu görmesini kolaylaştırmaktadır.

İnanıyorum ki önümüzdeki günlerde Kıbrıs Rum halkının içinden de daha gür sesler çıkacaktır.”

(GÜL/HAK) - EK VERİLECEK

   4917 Hits Copy text to clipboard        Print
Other TRNC News
ENGELLİ REHABİLİTASYON MERKEZİ GENÇLERİ BEYARMUDU’NU ZİYARET ETTİ
RESORT OCCUPANCY AT 85 PERCENT DESPITE SANCTIONS IMPOSED ON TRNC
KTOEÖS YARIN HEM GREV HEM EYLEM YAPACAK
İKTİSAT BANKASI’NIN BİR ÇALIŞANI HIRSIZLIK SUÇU İDDİASIYLA TUTUKLANDI
GİRNE BELEDİYESİ TÜRK SANAT MÜZİĞİ TOPLULUĞUNDAN "SEVGİ FASLI" KONSERİ
DEV-İŞ SEL FELAKETZELERİNE ÜYELERİNDEN KESİNTİ YAPACAK
GAZETECİLER BİRLİĞİ, ERHÜRMAN’I KONUK EDECEK
GÜZELYURT’TA SEL FELAKETİ…
DR. FAZIL KÜÇÜK’ÜN 26. ÖLÜM YILDÖNÜMÜ…
KIBRIS MÜZAKERELERİ…
© 2009 TAK
All rights reserved.
Do not copy anything without permission.
All third party links open as a new window.
TAK does not get any responsibility for thirth party links.
Last Digital
Haber Otomasyonu
Technology by:
                     
Dýþarýya white_link Last Digital